האם הסרת משקפיים בלייזר זה מסוכן?

ניתוחי הסרת משקפיים בלייזר עומדים היום בראש הרשימה לטיפולים נפוצים שלא במסגרת הקופות. שלא כמו ניתוחים מצילי חיים, רוב האוכלוסייה שבוחרת לעבור הליך זה יכולה להסתדר גם עם הפיתרונות הקונבנציונאליים יותר, משקפי ראיה או עדשות מגע. ובכל זאת, אחוזים הולכים וגדלים מהאוכלוסייה בוחרים לגשת לטיפול של הסרת-המשקפיים. שאלות רבות עולות בשנים האחרונות לגבי הבטיחות של ההליך, אשר בכל זאת מגיע עם סיכון מסוים. האם משתלם לנו לעשות את התהליך הזה או לא, מהפרספקטיבה הבריאותית? מה הסיכון שאנו לוקחים כשאנו יוצאים למסע לראיה המושלמת ללא משקפיים?

כאמור, ישנם סיכונים, שכן מדובר בהליך רפואי בו ממש מסירים חלקים מהעין. אז נכון, מדובר בחלקים מיקרוסקופיים ובהליך מדויק להפליא, אך מן הראוי לספר גם על הסיכונים.

אז מה הסיכונים בניתוח?

בתהליך הסרת משקפיים בלייזר סיכונים ידועים אשר ניתן לחזות ולצפות מראש, ברמות שונות. להלן חלק מהסיכונים, כדי לתת תמונה יותר רחבה לאלו ששוקלים להסיר משקפיים בלייזר:

– פגיעה בקרנית – הראיה שלנו עובדת ע"י ספיגה של אור-חוזר מהעולם החיצון, אור אשר נקלט בעין ומתורגם ע"י המוח לתמונות שאנו רואים. בעין ישנה שכבה בשם קרנית אשר אחראית על שבירת קרני האור החודרות לעין. מדובר בתהליך חיוני לראיה, ופגיעה בקרנית לרוב תוביל לירידה כלשהי באיכות הראיה. בניתוח להסרת משקפיים הלייזר חותך, או בעצם משייף את הקרנית, כדי לאפשר לאור להיכנס טוב יותר ולהתפזר בצורה שווה ומדויקת, דבר הכרחי לראיה טובה. אם הקרנית משויפת לא נכון יכול להיווצר נזק מסוים וחדות הראיה תיפגע או לא תשתפר.

– עין עצלה – ידועים מקרים, אם כי באחוזים נמוכים, של אנשים אשר עברו הסרת משקפיים והחלו לסבול מתופעה של עין עצלה. תופעה זו לרוב מתחילה בשנים הראשונות לחיים, אך אין זה מן הנמנע כי היא תגיע גם באדם בוגר, ולעיתים רחוקות לאחר טיפולי לייזר לראיה.

– אובדן ראיה – נדיר מאוד אך קיים. הנתונים הסטטיסטיים מראים כי אחוז מסוים, נמוך מאוד, מהמטופלים בלייזר לתיקון הראיה חווים אובדן ראיה מוחלט או קרוב למוחלט. מדובר בתופעה נדירה אך קיימת. האחוז מאוד נמוך, ואולי לא כדאי לתת לו להיכנס בינינו לבין ההחלטה האם לעשות את הצעד קדימה לעבר הטיפול, שכן בסופו של דבר ישנו סיכון לא רע בכל דבר שאנו עושים בחיים, אך כאן לפחות יש נתונים שמראים כי הוא קטן עד מאוד.

– יובש בעיניים – תופעה ידועה ונפוצה עד מאוד היא שלאחר ניתוח זה אנשים חווים יובש בעיניים. מדובר בתופעה מוכרת אשר בעצם מהווה חלק מתהליך הריפוי הטבעי של העין. ישנה פציעה מסוימת בעין – הקרנית עוברת שיוף. ישנו תהליך הירפאות וישנה טראומה לעין אשר לפרק זמן מסוים ולא ארוך תחווה ירידה בתפקוד. שימוש בטיפות ללחלוח העיניים לרוב מטפלות בנושא עד לתום תקופת ההתאוששות וההחלמה, אך ישנם מקרים בודדים בהם התופעה לא חולפת.

סיכון מול שיפור בניתוחי לייזר לראיה

אלו הם חלק מן הסיכונים בתהליך נפוץ זה, אך גם הם נדירים למדי (פרט לגירוד והגירוי אשר, כפי שכתבנו, חולפים להם בעבור תקופת ההחלמה). האחוזים ההולכים וגדלים של האנשים הבוחרים לעשות את התהליך מדברים בעד עצמם. הטכנולוגיה כיום נותנת מענה מעולה ורמות דיוק גבוהות מאוד. במקביל, הניסיון הרב שהצטבר עם השנים, במקביל לידע והיכולת לזהות אנשים בקבוצות סיכון אלו או אחרות ולפעול בהתאם, הופך את התהליך לבטוח מאוד. הסיכון קיים, כפי שאתם מבינים, אך להרבה מאוד אנשים הרווח שבשיפור בראיה הוא עצום ויוצר שינוי משמעותי בחיים.

הכניסו פרטים וקבלו 4 הצעות מחיר ממרפאות מובילות:

פורסם בקטגוריה הסרת משקפיים בלייזר. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*